Cijena građevinske dozvole varira od lokacije na kojoj se vrši građevinski zahvat i nije unificirana za područje cijele Hrvatske.
Dobra vijest je da cijena same građevinske dozvole nije visoka no, naravno, postoje brojni drugi izdaci koje je potrebno podmiriti kako bi ona došla u vaš posjed.
Obzirom da se najveći broj radova odvija na području Zagreba, za primjer uzimamo kuću od 200m2 GBP koju planiramo graditi u 2. zoni komunalnog doprinosa koja je u posljednje vrijeme vrlo popularna obzirom na njeno konstantno proširivanje i najvećem broju novogradnji u njoj: sa svim zbrojenim troškovima, građevinska dozvola te sva potrebna dokumentacija za početak izgradnje obiteljske kuće iznosit će oko 150 tisuća kuna.
Znamo, veliki šok kada se uzme u obzir da je riječ samo o dopuštenju kojim mogu početi radovi izgradnje. Naravno, pitanje je, ukoliko je to vrijednost isključivo papirologije, kolika je cijena pravog posla, odnosno izgradnje cijele kuće?
Informacije prikupljene od klijenata te iskustva iz privatnih sfera, obiteljskih i prijateljskih krugova, govore kako bi se trebalo računati sa iznosom od 800 eura po kvadratnom metru. Ukoliko smo i dalje u kvadratnim gabaritima kuće sa početka teksta (200 m2), izgradnja kuće koštat će vas 160 tisuća eura. Prema tečaju od 7.50kn, preračunato u kune, za novu obiteljsku kuću bit će potrebno platiti milijun i 350 tisuća kuna.
Naravno, u konačnom izračunu utjecaj imaju i trošak i kvaliteta materijala za gradnju, koja je usklađena sa zemljama Europske Unije te izrada glavnog projekta.
Koliko će biti potrebno izdvojiti za glavni projekt? Računajte na 5 do 15% cjelokupne investicije. Iako, prema trenutno dostupnim informacijama, u Zagrebu je moguće realizirati glavni projekt za 2% ukupne investicije.
Uz glavni, nemojmo zaboraviti ni idejni projekt, koji prethodi glavnome, čija buduća vrijednost i kvaliteta ovisi upravo o njemu.
Leave a Reply
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.